Milis Linux Git Depo

Sıkça Sorulan Sorular

Milis Linux Projesi nedir,nasıl ortaya çıkmıştır?

Milis Linux ( Milli İşletim Sistemi ) ülkemizdeki yerli işletim sistemi çalışmalarının gelişiminin incelenerek yetersiz kalmış olması ve sekteye uğramış olma durumları göz önünde bulundurularak başlatılmış tamamen topluluk tabanlı bir projedir. Milis Linux özgünlüğünü yakalamak adına LFS (Linux From Stratch) yani “sıfırdan Linux” yapımı esaslarını dikkate almıştır. Buna ek olarak kendi paket yöneticisi ve özgün araçlarıyla bir GNU/Linux dağıtımı olmak üzere yola çıkmıştır.

 

Linux dağıtımında milli veya yerli olmakla ne kastediliyor?

Teknolojinin kümülatif bir şekilde geldiği nokta incelenirse milli olmak bir anlam ifade etmiyor olabilir. Aynı şekilde Milis Linux’a bakarsak da kernel başta olmak üzere çoğu şey yerli ve yabancı geliştiricilerin ortak çalışmasının bir ürünüdür. Bizim milli veya yerli olmaktan kastımız,  teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan tüketim kültürünün kırılması adına yerli beyinlerin ve imkanların kullanılarak ülkemiz üzerindeki teknolojik hemegonyanın kaldırılması adına yapılması gerekendir. Bu yolda verdiğimiz uğraş sayesinde, zaman içerisinde ülkemizin, işletim sistemi ve yazılım düzeyinde özgürleşip küresel şirketlerin boyunduruğu altından kalkacağına inanıyoruz. Bu noktada üretime dahil olarak ve diğer insanları da üretime teşvik ederek bir nevi vatani borcumuzu da yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Aslında Milis Linux, “Milli İşletim Sistemi” başlığı ile ortaya bir ideal koymaktadır.İşte bu ideal doğrultusunda projenin Milli nitelendirilmesi ülkemizi seven ve birşeyler üretmek isteyenlerin birlikteliğine atıftır.

Milis Linux hangi kullanıcı kitlesini hedefliyor?

Kısaca 7’den 77’ye ülkemizdeki her bilgisayar kullanıcısını !

Asıl amacımız, diğer GNU/Linux dağıtımlarındaki sevilen  özellikleri birleştirerek içinde kendimize özgü  yazılımlarla birlikte kararlı, kullanımı kolay ve şık bir dağıtım ortaya çıkararak GNU/Linux ve diğer özgür işletim sistemlerine olan önyargının kırılması, çocuklarımız ve gençlerimizin özgür yazılım felsefesi ile yetişmesidir. Biz istiyoruz ki çoçuklarımız özgür bir işletim sistemiyle gözlerini açsın, ilk onu kullasınlar. Genç geliştiricilerimiz de yine bu sistem üzerinde özgürce programlarını geliştirsin, milletimiz ve şirketlerimiz özgür bir işletim sistemi ile günlük işlerini daha hızlı ve güvenli bir şekilde halledebilsin. Bu nedenle Milis Linux ekibi olarak kişisel ve kurumsal kullanıcıları hedef almaktayız.

 

Milis kelime olarak başka bir manayı hedefliyor mu?

TDK Sözlüğüne göre “milis” kelimesi:

a) 1. Savaş sırasında orduya yardımcı olarak toplanan silahlı halk gücü.

     2. Bazı ülkelerde yardımcı güvenlik gücü.

b) Bazı yörelerde bal arısı

c) Orduya katılan gönüllü

anlamlarına gelmektedir.  Bal arısı dışındaki anlamları Fransızcadaki milice kelimesinden gelmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Milis adının esas açılımı “Milli İşletim Sistemi” olmakla beraber aslen askeri bir anlamı olan “milis” kelimesi ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca prensip olarak Milis,  Milli İstiklal (milli bağımsızlık), Milli İstikbal (milli gelecek) kelimerinin kısaltmaları olarak da düşünülebilir. Bunun dışında “Orduya katılan gönüllü” anlamı üstte de belirttiğimiz  gibi “geliştirme işini vatan borcu olarak görüp gönüllü katkıda bulunmaktan”  ibarettir.

 

Milis Linux 1.0’ın kod ismi neden Atilla ?

Milis Linux, alınan ortak karar neticesinde sürüm kod adlarında tarihimizde iz bırakan şahsiyetlerimizin isimlerini kullanmaktadır.

Atilla (Attila) Han bilindiği üzere Avrupa Hun Devleti’nin ünlü hükümdarıdır. Atilla itici bir kuvvetle Avrupanın etnik ve siyasi yapısını değiştirdi. Biz de aynı ruhla yazılımsal olarak itici bir kuvvetle ülkemiz için yazılımda yeni bir çağ başlatmak istiyoruz. Bu nedenle ilk sürümümüz olan 1.0’ın kod adını Atilla olarak seçmiş bulunmaktayız.

Milis neden sıfırdan bir GNU/Linux dağıtımı olarak ortaya çıktı ? Mevcut dağıtımlardan biri temel alınıp üzerine çalışılamaz mıydı ?

Mevcut işletim sistemlerinin ciddi çıkış nedenlerini incelersek bir önceki veya halihazırdaki dağıtımların eksikliğini tamamlamak üzere ortaya çıkmıştır.Daha önce kullandığımız,gözlemlediğimiz sorunları bertaraf,faydaları daha etkin hale getirmek için yeni bir dağıtım üzerinde duruyoruz. Bizim yeni bir işletim sistemi çalışmalarımız tekerleğin yeniden icat edilmesi olarak görülmemelidir.Biz Milis Linuxda güncel teknolojilerin sorunsuz bir şekilde birleştirilip,organize edilip önce kendi insanımızın sonra insanlığın daha kolay kullanımını sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için ki yeni bir paket yöneticisi üstünde duruyoruz ve geliştiriyoruz. MPS(Milis Paket Sistemi), mevcut linux araçlarını bash betik diliyle organize edip paket yönetimini etkin ve sorunsuz şekilde sağlayan bir paket yöneticisidir.Ayrıca Milis Linux’un genç geliştiriciler için Türkçe açık kaynak kodlu olması sebebiyle bir  işletim sistemi ve özgür yazılım geliştirme okulu olarak görülmesini istiyoruz.

 

Milis Linux günlük kullanıcılar için gerekli paketler seviyesinde ne durumda?Ayrıca indirip kurulumu yaptıktan sonra kullanıma geçebilir miyim?

Milis işletim sistemi olarak hergün depomuza program kategorilerini dikkate alarak ayrıca kullanıcılarımızın istekleri doğrultusunda yeni paketler katıyoruz.Sistem her türlü paketin derlenip paketlenmesine imkan sağlamaktadır.Geliştirici ve katkı sunanlarımız çoğaldıkça paket sayımız da hergün artacaktır. Milis işletim sistemi İndir sayfasından çalışan-kurulan imaj dosyasını indirip hem canlı test edebilirsiniz hem de bilgisayarınıza kurup kullanıma geçebilirsiniz.

Milis İşletim Sistemine nasıl katkıda bulunabilirim?

Katkıda bulunmak isteyen arkadaşlardan temel isteğimiz Milis sistemini ister sanala ister sabit disklerine kurup sistemin hem uygulama hem günlük kullanım düzeyinde test edilmesidir.Bize yapılan geri dönüşler doğrultusunda Milis İşletim Sistemi son kullanıcı için elverişli ortamın sağlanması hedefine daha kolay varacaktır.Ayrıca kullanım pratikliğine erişenler yazılı ve görsel medya içeriği hazırlanmasından paket üretimine kadar ilgi ve yetenekleri doğrultusunda istedikleri alanda bizimle koordineli bir şekilde katkıda bulunabilirler. Sizin samimi ve özverili gayretlerinizle Milis Linux Projesinin hergün ülkemiz için daha da faydalı hale geleceğine inanıyoruz.