Milis Linux Git Depo

Milis Linux şimdi Vikipedi ve Distrowatch’da !

2017-04-05 12:08 ÖS     Haberler

Dün, daha fazla kullanıcının ve gönüllünün Milis Linux ile tanışabilmesini sağlamak üzere Vikipedi başlığımızı düzenleyerek ve Distrowatch’a kayıt olarak  bazı tanıtım çalışmalarında bulunduk.

Vikipedi’de “Milis Linux” başlığının bir kullanıcı tarafından açılıp sitemizdeki bilgileri aynen yapıştırdığından telif hakkına düştüğünü farkettik ve başlığı Wikipedia standartlarına daha uygun bir şekilde yeniden yazarak başlığı kurtardık. Vikipedi başlığımızın yeni halini okumak için tıklayınız.

Distrowatch, GNU/Linux ve Unix benzeri işletim sistemleri projeleri hakkında detaylı bilgiler sunan bir veritabanıdır. Fakat çeşitli kriterlerden dolayı Distrowatch yeni kayıt ettirilen projelerin devamlılığını kontrol etmek için bekleme listelerine almaktadır. Bu süreç içerisinde ise bekleme listesindeki işletim sistemlerini içeren bir oylama listesi sunmakta ve kullanıcıların yararlı gördükleri dağıtımlara öncelik vermektedirler. Eğer siz de dağıtımımız Milis Linux’a bu incelenme sürecinde destek vermek isterseniz https://distrowatch.com/dwres.php?waitingdistro=390&resource=links#new adresindeki listeden Milis Linux’u bularak yanındaki “Recommend” (Tavsiye Et) butonuna tıklayabilirsiniz 🙂

 Toplam 7 yorum yapılmış

 1. Grafik kurulumu bir an önce hayata geçirin.
  http://www.etebesir.com/
  adresinde DYS MEB OKUL PROGRAMI VAR OKULDA RESMİ YAZI BU PROGRAM OLMADAN YAZILAMIYOR.

  PARDUS Üzerinde DYS, Elektronik İmza ve UYAP Editör Ayarları
  Not: Ayrıntılı ve resimli kurulum klavuzu için tıklayınız.

  1. Önce Pardus’un resmi sitesinden Pardus Kurumsal işletim sistemini indirip Rufus programı ile USB belleğinize yazdırıp Pardus Kurumsalı bilgisayarınıza kurmalısınız. Pardus sürümünü seçerken KDE sürümünü seçiniz. Pardus’un kurulum adımları kendi sitesinde bulunan kurulum klavuzunda anlatılmaktadır.

  Pardus’un diğer versiyonu olan XFCE eski ve yavaş bilgisayarlar için tercih edilebilir fakat bu durumda eksik bir çok paket tekrar sisteme kurulmalıdır. Bu yüzden ben KDE sürümü üzerinden anlatım yapAcağım.

  2. Önemli: Pardus’u kurduktan son DYS ve UYAP’ı sorunsuz çalıştırmak için Pardus’ta herhangi bir güncelleme yapmadan aşağıdaki adımları uygulayınız. Bu adımları uyguladıktan sonra güncellemelerinizi yapabilirsiniz.

  3. MEB sertifikasını yükleyin. Sertifikayı buradan indirip kurulum klavuzundan yardım alarak kurabilirsiniz.

  a.MEB Sertifikasını indir.

  b.Pardus-Firefox MEB Sertifika Kurulum Klavuzunu indir

  4. Pardus düğmesinden Konsolu açın.

  5. root yetkisi ile host dosyasını güncelleyin. Aşağıdaki komutu çalıştırdığınızda sizden Kurulum yaparken belirlediğiniz root şifresini isteyecek onu giriniz. (Uyarı: Şifreyi girerken güvenlik nedeni ile ekranda bir şey yazmaz. Siz yine de şifrenizi girip Enter tuşuna basınız.

  a.sudo nano /etc/hosts

  6. Nano editörde açılan hosts dosyasına aşağıdaki satırları ekledikten sonra Ctrl+X ile çıkıp “E” ile değişiklileri onaylayıp çıkın. (Ctrl+Shift+V tuşları ile yapıştırabilirsiniz.)

  95.0.196.81 dys.meb.gov.tr

  95.0.196.79 dysdownload.meb.gov.tr

  95.0.196.80 dysegitim.meb.gov.tr

  7. Javapolicy dosyasını indirin. Zip dosyasını indirdikten sonra do açıp “/home/kullanıcıadı” klasörüne çıkartın.

  a.Javapolicy dosyasını indir.

  8.Uyap Editör paketini indirip arşivden herhangi bir yere çıkarın. Paketi çıkarınca “Uyap Editör (Ubuntu)” klasörünün içindeki “uyap-editor.deb” paketini yükleyin.

  a.Uyap Editör Paketini indir.

  9. DYS içerisinde UYAP kelime işlemcinin sorunsuz çalışması için Pardus düğmesine tıklayın, açılan menüdeki arama kutusuna “IcedTea Web Control Panel” programını çalıştırın.

  10. Açılan IcedTea uygulamasında, DYS içerisinde UYAP editörünün çalıştırılması içİN sağdaki Desktop Integration sekmesindeki “Ask if hinted” ayarını “Ask user” olarak değiştirin.

  11. Akis Kart İzleme Aracı ile Elektronik İmza Kontrolü için Pardus’ta “Akia” programını çalıştırmalısınız. Bunun için yine Pardus düğmesinde “Akia” yazıp uygulamayı aratıp bulabilirsiniz.

  • Merhaba Ali Bey,

   Web tabanlı yönetim panelimiz olan komutan aracılığıyla grafiksel kurulum aşaması üzerinde çalışıyoruz. Şuan test aşamasında olsa da şu ana kadar yaptığımız testlerde bir sıkıntıya rastlamadık. En yakın zamanda makalesini yazmayı düşünüyoruz. Denemek isterseniz size yardımcı olabilirim.

   Bu arada ilgili deb paketini Milis Linux’a uyumlu olarak yeniden paketlenmesi için listeye ekleyeceğim. Fakat bu sistemi test edebilmemiz için akıllı karta sahip MEB personeli ve Fatih projesi kapsamında internet erişimi olan bir ilkokul/liseye ihtiyacımız olduğundan dolayı paket üretiminden önce ve sonra yardımınıza ihtiyacımız olabilir. Konuyla ilgili bağlantıda kalabilirseniz seviniriz 🙂
   İyi günler dilerim 🙂

 2. Gençler ilginize teşekkür ederim.Siz paketi yapın Milis Kurulu paketler olarak siteye yükleyin ben kullanır sistemin çalışıp çalışmadığını size haber veririm.
  Ayrıca sitenin düzenini Pisi Linux forumu gibi Çerçeveli yapın.En azından göze hitap edebilsin.

  • Milis Linux dağıtımımız karmaşık bir yapısı olması, UNIX felsefesiyle uyumsuz olması ve çeşitli teknik sıkıntıları olduğu gerekçesiyle systemd kullanmamaktadır. Systemd yerine şimdilik geleneksel sysvinit sistemini kullanmaktayız.

 3. Uyap Editör halen Yazdır butonu vasıtası ile çıktı vermemektedir. Bu genel sorun “Yazdır” butonu aracılığıyla PDF dönüştürme işlemini de engellemektedir. Bu sebeple .udf uzantılı hiçbir dosyayı çıktı alamıyoruz. Bu sorunun düzeltilmiş olduğu .deb paketini sabırsızlıkla bekliyoruz.
  İnşallah en yakın zamanda yayınlarsınız. İyi çalışmalar.

Sen Ne Düşünüyorsun ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir