Milis Linux Git Depo

Milis Linux Resmi Git Deposu Taşındı

2018-06-10 2:05 ÖÖ     Duyurular, Genel

Milis Linux resmi git deposu github.com’dan(1) notabug.org’a(2) taşınmış bulunmaktadır. Milis Linux kullanıcıları için mps -GG && mps -GG komutları ile sistemlerindeki bu değişiklik sağlanacaktır.
Ülkemiz için Açık Kaynak ve Milli Yazılım felsefesi doğrultusunda proje üretmeyi ideal edinmiş bir topluluk olarak daha tutarlı bir duruş ve faaliyet çizgisinde ilerlemek adına bundan sonra Facebook(3) ve Twitter(4) hesaplarını da resmi olarak kullanmayacağız. Her ne kadar trend olan sosyal medya kullanımları ülkemizde yaygın olarak kullanılsa da esas olan ideal olanın kullanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmaya çalışmak olmalıdır. Gayretlerimiz bu yönde olacaktır. Temel olarak sunucu kodları açık olmayan bir uygulama kullanılması ilkelerimize ters düşmektedir. Bundan önce ekip çalışmalarımız için Slack’ten Zulipchat’e de geçişimiz de bu nedenlerden dolayı olmuştur. Sonuç olarak çalışmalarımızı milislinux.org üzerinden daha aktif ve verimli bir şekilde duyurmaya çalışacağız. Yardım için forum.milislinux.org kullanılmaya devam edilecektir. Sosyal medya kullanımı olarak ta daha çok federatif sunucu mantığında çalışan projeler tercih edilecektir (gnusocial, mastodon.social vs).
Ek: gönüllü şahıslar tarafından farklı hesaplarda gayri resmi bağlamda Milis Linux tanıtımları ve duyuruları yapılabilir.

(1) https://github.com/milisarge/malfs-milis
(2) https://notabug.org/milislinux/milis
(3) https://www.fsf.org/facebook
(4) https://www.fsf.org/twitterToplam 4 yorum yapılmış

  1. Güzel bir fikir olması gerekeni tercih etmşsiniz.Bundan sonra facebbook ve twetterin yerini tutacak bir sistem ve TÜRK MALI arama motoru şart arka planda google olmayan göz boyamayan bir proje olmalı Türkçe karakterli bir E posta olmalı Milis Mağaza olmalı Ücretli ve Ücretsiz Programlar olmalı Programların isminin altında ne işe yaradığı yazılmalı.Özellikle yazılım mühendisliği okuyan öğrenciler bu işe girebilir ve kendilerini geliştirerek para kazanabilirler.

    • Evet, açık kaynak yazılım ve veri güvenliği açısından düşündüğümüzde bu gibi uygulamalar her ne kadar popüler kullanıma sahip olsa da felsefemizle uyuşmamaktadır. Elbette ki Milli yazılımlara ihtiyaç vardır ve zamanla milletimiz doğru yazılım bilincini kazandıkça bunların yerini alacak daha kaliteli ve dürüst yazılımlar üretecektir.

  2. Merhaba,

    Öncelikle hayırlı olsun. Paketlerde yapılan değişikliklerin githuba yüklenmesini git programı üzerinden yapıyorduk. Yeni depoda güncelleme işlemininin nasıl olacağı konusunda bir nasıl yapılır makalesi yer alacak mı?

    • Github kullanımından bir farkı yok Notabug da bir git sunucusudur. SSH ile kullanımını denemedim ama çalışması gerek, desteği mevcut. Paketleme ilgili #paketleme kanalından bilgi alabilirsin.

Sen Ne Düşünüyorsun ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir